NE Home
A.net/NE
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Concordia Indoor Invitational
February 14th 2020 Seward, Nebraska, United States
Report
Block
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
History for 2017 Feb 10th
Results
News
2020
1
1
2019
1
1
2018
1
1
2017
1
1
2016
1
1
2015
1
2
Media for 2017
Videos (
0
)
View
+
Photos (
0
)
View
+
Articles (
1
)
View
+
Blogs (
0
)
View
+
Results
2017 Results - Concordia Indoor Invitational
Feb 6th 2017, 8:08pm
Attending groups
RunnerSpace.com/NE
Invited groups
2017
Concordia Indoor Invitational
2017 Results - Concordia Indoor Invitational
Published by
ResultsCentral
Feb 6th 2017, 8:08pm
Mens Results
Womens Results
60 Meter Dash
Varsity
- Finals
x
1.
So
Dean Simon
6.89a
York (NE)
2.
Sr
Dillando Allotey
6.93a
Fort Hays State
3.
So
Michael Tross
6.96a
Doane
4.
Sr
Antonio Duncan
7.03a
Hastings
5.
So
Xavier Bridges
7.07a
Doane
6.
Fr
Jake Rodgers
7.14a
Concordia-Nebraska
7.
Fr
Keith Dryden
7.14a
Fort Hays State
60 Meter Dash
Varsity
- Prelims
x
1.
So
Dean Simon
6.94a
York (NE)
2.
So
Michael Tross
7.01a
Doane
2.
Fr
Jake Rodgers
7.01a
Concordia-Nebraska
4.
Sr
Dillando Allotey
7.02a
Fort Hays State
5.
Sr
Antonio Duncan
7.05a
Hastings
6.
Fr
Keith Dryden
7.08a
Fort Hays State
7.
So
Xavier Bridges
7.09a
Doane
8.
Fr
Carter Price
7.14a
York (NE)
9.
So
Ty Johnson
7.15a
Hastings
10.
Sr
Christopher Mosely-Hendricks
7.17a
Concordia-Nebraska
11.
Fr
Dakota Repass
7.29a
Hastings
11.
So
Nicholas Stolze
7.29a
Doane
13.
Fr
Tanner Mayberry
7.30a
Cloud County
14.
Jr
Braden Knuth
7.31a
Doane
15.
Jeff Cathey
7.33a
Unattached
16.
So
Evans Francis
7.33a
York (NE)
17.
Jr
Kermit Thomas
7.35a
York (NE)
18.
So
Ian McDougall
7.36a
Hastings
19.
So
Gregory Warner
7.38a
Concordia-Irvine
20.
Fr
Wyatt Petersen
7.39a
Doane
21.
Jr
Brandin Fry
7.39a
York (NE)
22.
Sr
Cory Thorson
7.40a
Midland
23.
Fr
Dillan Haynes
7.41a
Hastings
24.
So
Daniel Hakes
7.42a
Concordia-Nebraska
25.
So
Izaiah Tucker
7.43a
Cloud County
26.
Sr
Trae Owens
7.44a
Concordia-Nebraska
27.
Fr
Sheyi Ajiboye
7.46a
York (NE)
28.
Fr
Bruce Rosario
7.50a
Bethel (KS)
29.
So
Paul Hammes
7.59a
Concordia-Nebraska
30.
Fr
Andrew Plunkett
7.64a
Hastings
31.
So
Chris Genovez
7.65a
Hastings
32.
So
Tyron Clemencia
7.70a
Cloud County
33.
So
Ramel Mason
7.73a
Cloud County
33.
Fr
Jaylen Randle
7.73a
Bethel (KS)
35.
Sr
Sharod McDonald
7.86a
Midland
36.
Fr
Wyatt Woodman
7.91a
Concordia-Nebraska
37.
Fr
Jonathan Quintanilla
8.02a
Midland
200 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Dillando Allotey
21.85a
Fort Hays State
2.
So
Mason Held
22.30a
York (NE)
3.
Fr
Jake Rodgers
22.49a
Concordia-Nebraska
4.
So
Dean Simon
22.60a
York (NE)
5.
Sr
CJ Muller
22.65a
Concordia-Nebraska
6.
So
Michael Tross
22.77a
Doane
7.
Sr
Antonio Duncan
22.87a
Hastings
8.
So
Evans Francis
22.97a
York (NE)
9.
Fr
Jacob Irvin
23.07a
Fort Hays State
10.
So
Gregory Warner
23.25a
Concordia-Irvine
11.
Fr
Henry Arnold
23.29a
Doane
12.
So
Travis Phillips Jr.
23.34a
Midland
13.
So
Izaiah Tucker
23.38a
Cloud County
14.
So
Ivan Landmark
23.43a
Concordia-Nebraska
15.
Fr
Dakota Repass
23.46a
Hastings
16.
Sr
Christopher Mosely-Hendricks
23.47a
Concordia-Nebraska
17.
So
Ian McDougall
23.48a
Hastings
18.
Sr
Cory Thorson
23.49a
Midland
19.
Jr
Benjamin Hulett
23.62a
Concordia-Nebraska
20.
So
Nicholas Stolze
23.63a
Doane
21.
So
Ty Johnson
23.71a
Hastings
22.
Fr
Sheyi Ajiboye
23.80a
York (NE)
23.
Fr
Dillan Haynes
23.94a
Hastings
24.
Jr
Braden Knuth
23.98a
Doane
25.
Fr
John Woruo
23.99a
Concordia-Nebraska
26.
So
Daniel Hakes
24.03a
Concordia-Nebraska
27.
Fr
Wyatt Petersen
24.03a
Doane
28.
Sr
Christian Egger
24.06a
Concordia-Nebraska
29.
Jr
Kermit Thomas
24.09a
York (NE)
30.
So
Alex Heuermann
24.16a
Midland
31.
Fr
Roiel Swift
24.29a
Concordia-Nebraska
32.
Fr
Andrew Plunkett
24.36a
Hastings
33.
Jr
MeKota Fogg
24.58a
Midland
34.
Fr
Wyatt Woodman
24.58a
Concordia-Nebraska
35.
Fr
Bruce Rosario
24.66a
Bethel (KS)
36.
Sr
Sharod McDonald
24.78a
Midland
37.
Fr
Jaylen Randle
25.00a
Bethel (KS)
38.
So
Chris Genovez
25.34a
Hastings
39.
Fr
Jonathan Quintanilla
25.44a
Midland
40.
So
Ramel Mason
25.53a
Cloud County
41.
Fr
Bryce Tyler
25.68a
York (NE)
400 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Carter Price
50.80a
York (NE)
2.
Jr
Brady Stuhmer
51.57a
Doane
3.
Fr
Jacob Irvin
51.61a
Fort Hays State
4.
Fr
Jonathan Penrose
52.95a
Fort Hays State
5.
Fr
Sheyi Ajiboye
53.05a
York (NE)
6.
Fr
Tanner Mayberry
53.46a
Cloud County
7.
Jr
Peyton Horton
53.54a
York (NE)
8.
Fr
Nate Stolze
53.56a
Doane
9.
Fr
Dalton Ill
53.95a
Fort Hays State
10.
Sr
Christian Egger
54.18a
Concordia-Nebraska
11.
So
Alex Heuermann
54.33a
Midland
12.
Fr
John Woruo
54.34a
Concordia-Nebraska
13.
So
Turner Hill
54.47a
Doane
600 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Nathan Matters
1:22.18a
Concordia-Nebraska
2.
So
Chandler Flynn
1:22.97a
Doane
3.
So
Travis Phillips Jr.
1:23.18a
Midland
4.
So
Jake Ridpath
1:24.39a
Hastings
5.
So
Dillon Nerud
1:24.54a
Doane
6.
Fr
Robert Loeffler
1:24.64a
Fort Hays State
7.
Sr
Thomas Broxterman
1:24.70a
Fort Hays State
8.
Fr
Tanner Harsin
1:25.05a
Doane
9.
So
Ryan Olson
1:26.06a
Concordia-Nebraska
10.
Fr
Travis Eller
1:26.10a
Wayne State (NE) Col...
11.
So
Jayson Baker
1:27.45a
Concordia-Irvine
12.
Fr
Adam Dujakovich
1:29.54a
Fort Hays State
13.
Fr
Raymond Nellom
1:49.11a
Cloud County
800 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Decano Cronin
1:50.27a
Fort Hays State
2.
So
Brett Meyer
1:50.44a
Fort Hays State
3.
So
Alan Varela
1:55.53a
Doane
4.
Kyle Johnson
1:57.79a
Unattached
5.
Jr
Colin Appel
1:59.55a
Doane
6.
Sr
Nick Schmit
2:01.40a
Wayne State (NE) Col...
7.
So
Samuel Ferguson
2:02.48a
Concordia-Nebraska
8.
Jr
Caleb Magner
2:03.71a
York (NE)
9.
Fr
Kyle Wynn
2:04.79a
York (NE)
10.
Fr
Ryan Parthemer
2:08.05a
Hastings
11.
Fr
Michael Leapley
2:08.50a
Concordia-Nebraska
12.
Fr
Eric Fluegge
2:09.32a
Concordia-Nebraska
13.
Fr
Ethan Bergmann
2:09.74a
Hastings
14.
Fr
Marco Joseph
2:10.15a
Cloud County
15.
Fr
Robbie Peterson
2:11.87a
Concordia-Nebraska
16.
Fr
Robson Yinambe
2:12.72a
Cloud County
17.
Fr
Anthony Nunez
2:13.58a
Cloud County
18.
Fr
Chris Warneke
2:15.28a
Concordia-Nebraska
19.
So
Jared Pfeifer
2:15.67a
Cloud County
20.
Fr
Dylan Hill
2:16.08a
Midland
21.
Fr
Trevor Alber
2:17.14a
Hastings
22.
Fr
John Vecera
2:20.78a
Concordia-Nebraska
23.
So
AJ Hamm
2:29.21a
York (NE)
So
Israel Barco
DNF
Fort Hays State
1000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Ty Hansen
2:32.73a
Midland
2.
So
Tyler Arnold
2:36.19a
Concordia-Irvine
3.
So
Josiah McAllister
2:36.84a
Concordia-Nebraska
4.
Jr
Levi Swenson
2:36.87a
York (NE)
5.
So
Justin Montney
2:40.09a
Fort Hays State
6.
Sr
Christopher Shelton
2:40.74a
Concordia-Nebraska
7.
Jr
Patrick Wortmann
2:43.32a
Concordia-Nebraska
8.
So
David Pleitez
2:43.47a
Concordia-Irvine
9.
Jr
Bang Yout
2:45.94a
York (NE)
10.
So
Steve Lagat
2:47.54a
York (NE)
11.
So
Shawn Trejo
2:48.30a
Concordia-Irvine
12.
Fr
Nolan Kohmetscher
2:48.55a
Hastings
13.
So
Jayson Baker
2:52.51a
Concordia-Irvine
14.
So
Matthew Wieser
2:54.51a
Doane
Jr
Danny Aldaba
DNF
Midland
1 Mile
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Danny Aldaba
4:19.92a
Midland
2.
Fr
Tristen Thomson
4:28.66a
Concordia-Irvine
3.
So
Thomas Taylor
4:30.67a
Concordia-Nebraska
4.
So
Israel Barco
4:32.18a
Fort Hays State
5.
So
Jacob Klein
4:35.18a
Midland
6.
Jr
Kohlton Gabehart
4:35.64a
Concordia-Nebraska
7.
So
Cameron Sorter
4:37.33a
York (NE)
8.
Jr
Brandon Sipherd
4:40.89a
Midland
9.
So
Shawn Trejo
4:41.21a
Concordia-Irvine
10.
So
Cortland Cassidy
4:42.17a
Midland
11.
So
Samuel Bautista
4:44.10a
Concordia-Irvine
12.
Sr
Tanner Dunn
4:45.14a
Doane
13.
Sr
Nick Schmit
4:45.87a
Wayne State (NE) Col...
14.
So
Cameron Moes
4:49.71a
Concordia-Nebraska
15.
Jr
Danny Spies
4:55.32a
Midland
16.
Fr
Anthony Nunez
4:57.42a
Cloud County
17.
So
Kasey Reeves
4:57.98a
Midland
18.
Fr
Logan Kaliff
4:59.72a
York (NE)
19.
Fr
Robbie Peterson
5:03.35a
Concordia-Nebraska
20.
Jr
Caleb Goeken
5:13.25a
Midland
21.
Fr
Tristan Funk
5:15.02a
Fort Hays State
3000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
So
Layton Werth
8:51.44a
Fort Hays State
2.
Sr
Jacob Thomas
8:59.29a
Fort Hays State
3.
Jr
Lucas Keifer
9:00.03a
Hastings
4.
Fr
Tristen Thomson
9:02.22a
Concordia-Irvine
5.
So
Rosten From
9:05.31a
Doane
6.
So
David Pleitez
9:07.72a
Concordia-Irvine
7.
Kyle Johnson
9:18.12a
Unattached
8.
Sr
Brock Elgin
9:18.49a
Fort Hays State
9.
So
Tyler Arnold
9:20.42a
Concordia-Irvine
10.
Sr
Taylor Mueller
9:21.19a
Concordia-Nebraska
11.
So
Samuel Bautista
9:23.45a
Concordia-Irvine
12.
Fr
Corbin Hubbell
9:31.50a
Doane
13.
Jr
Kohlton Gabehart
9:33.43a
Concordia-Nebraska
14.
Fr
William Best
9:42.37a
Concordia-Irvine
15.
Sr
Jacob Maris
9:59.24a
Doane
16.
So
Andres Avelar
10:10.52a
Concordia-Irvine
17.
Jr
Eduardo Ochoa
10:45.91a
Hastings
So
Nick Roark
DNF
Cloud County
5000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Colin Morrissey
15:25.02a
Unattached
2.
Fr
Peter Franklin
15:55.69a
Fort Hays State
3.
Fr
Kaleb Crum
16:13.37a
Fort Hays State
4.
Fr
Reed Rome
16:16.79a
Fort Hays State
5.
So
Evan Asche
16:31.44a
Concordia-Nebraska
6.
Fr
Michael Eisenbarth
16:42.28a
Fort Hays State
7.
Fr
Ray Urbina
17:01.16a
Fort Hays State
8.
Sr
Jason Foster
17:17.54a
Fort Hays State
9.
So
Dylan Jaure
17:27.79a
Hastings
10.
Fr
Alec Hruby
17:45.24a
Doane
11.
Fr
Andru Hansen
17:45.39a
Hastings
12.
So
Matthew Villarreal
17:50.72a
Doane
13.
Jr
Jackson VanSkiver
18:07.80a
Hastings
14.
So
Nick Roark
18:36.55a
Cloud County
60m Hurdles
- 42"
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Lucas Wiechman
8.21a
Concordia-Nebraska
2.
Jr
Benjamin Hulett
8.51a
Concordia-Nebraska
3.
Jr
Kyle Comstock
8.54a
Fort Hays State
4.
So
Izaiah Tucker
8.64a
Cloud County
5.
Fr
Levi Sudbeck
8.77a
Doane
6.
So
Ivan Landmark
8.83a
Concordia-Nebraska
7.
So
Kal Hamm
9.01a
Fort Hays State
8.
Fr
Jonathan Penrose
10.50a
Fort Hays State
60m Hurdles
- 42"
Varsity
- Prelims
x
1.
Sr
Lucas Wiechman
8.25a
Concordia-Nebraska
2.
Jr
Benjamin Hulett
8.39a
Concordia-Nebraska
3.
Jr
Kyle Comstock
8.39a
Fort Hays State
4.
Fr
Levi Sudbeck
8.61a
Doane
5.
So
Kal Hamm
8.69a
Fort Hays State
6.
Fr
Jonathan Penrose
8.77a
Fort Hays State
7.
So
Ivan Landmark
8.81a
Concordia-Nebraska
8.
So
Izaiah Tucker
8.82a
Cloud County
9.
Fr
Raymond Nellom
8.85a
Cloud County
10.
Fr
Mitch Marvin
8.86a
Doane
11.
Fr
Robson Yinambe
8.88a
Cloud County
12.
Jr
Weston Riner
8.94a
Fort Hays State
13.
Jr
Derek Bixenman
8.95a
Fort Hays State
14.
Fr
Antonio Flores
8.99a
Concordia-Nebraska
15.
Sr
Christian Egger
9.07a
Concordia-Nebraska
16.
Fr
Nate Stolze
9.11a
Doane
17.
Sr
Michael Lucas
9.21a
Doane
18.
So
Landon Schmitt
9.32a
Doane
19.
So
Hunter Garrison
9.42a
Midland
20.
Sr
Thomas Matik
9.53a
Concordia-Nebraska
21.
So
Matthew Wieser
9.88a
Doane
4x400 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
3:20.37a
Concordia-Nebraska
2.
Relay Team
3:24.52a
Doane
3.
Relay Team
3:31.53a
Hastings
4.
Relay Team
3:32.34a
Concordia-Nebraska
5.
Relay Team
3:32.65a
Fort Hays State
6.
Relay Team
3:33.18a
Fort Hays State
7.
Relay Team
3:35.90a
Cloud County
8.
Relay Team
3:38.92a
Concordia-Irvine
9.
Relay Team
3:40.74a
Hastings
4x800 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
8:51.97a
Hastings
Shot Put
- 16lb
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Zach Brittain
17.70m
Doane
2.
Jr
Alex Wellington
17.03m
Hastings
3.
Sr
Zachary Lurz
16.82m
Concordia-Nebraska
4.
Jr
Ben Berreckman
16.19m
Doane
5.
So
Rajindra Campbell
15.57m
Cloud County
6.
Sr
Philip Kreutzer
15.38m
Concordia-Nebraska
7.
Sr
Chris Svoboda
15.37m
Doane
8.
So
Christian Delaney
14.67m
Fort Hays State
9.
Fr
Garrett Clark
14.23m
Doane
10.
Sr
Cody Boellstorff
13.81m
Concordia-Nebraska
11.
So
Blaine Morrow
13.70m
Hastings
12.
Jr
Eli Dettmer
13.11m
Doane
12.
Fr
Jacob Cornelio
13.11m
Concordia-Nebraska
14.
Jr
TJ Dozier
13.00m
Fort Hays State
15.
Fr
Jerod Peters
12.55m
Concordia-Nebraska
16.
Fr
George Plantenga
12.11m
Concordia-Irvine
17.
Fr
Alex Shockey
11.58m
Midland
18.
Fr
Tyron Gruwell
10.96m
Cloud County
Jr
Simon Rangel
FOUL
Doane
Jr
Grant Wickham
FOUL
Hastings
So
Reid Kirlin
FOUL
Midland
High Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Dakarai Hightower
2.09m
Doane
2.
So
Kolt Newell
1.99m
Fort Hays State
3.
So
Aaron Voss
1.89m
Fort Hays State
4.
Fr
Raymond Nellom
1.89m
Cloud County
5.
So
Chad Gross
1.89m
Cloud County
6.
Fr
Antonio Flores
1.89m
Concordia-Nebraska
7.
So
Corey Bird
1.89m
Doane
8.
So
Kal Hamm
1.84m
Fort Hays State
9.
So
Scott Johnson
1.79m
Concordia-Nebraska
9.
Fr
Trey Rongisch
1.79m
Midland
Jr
Brandin Fry
NH
York (NE)
So
Landon Schmitt
NH
Doane
Pole Vault
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Lucas Wiechman
5.00m
Concordia-Nebraska
2.
Jr
Andrew Klein
5.00m
Doane
3.
So
Sam Dreiling
4.85m
Fort Hays State
4.
So
Dustin Axline
4.70m
Doane
5.
Jr
Josh Spenner
4.70m
Wayne State (NE) Col...
6.
Jr
Holden Oelke
4.70m
Doane
7.
So
Tyrell Reichert
4.55m
Concordia-Nebraska
8.
Jr
Art Hop
4.55m
McPherson
9.
Fr
Isaiah Brown
4.40m
Midland
10.
So
Chance Chrisman
4.40m
Cloud County
11.
Fr
Levi Sudbeck
4.40m
Doane
12.
Fr
Ali Childs
4.25m
McPherson
13.
Fr
Travis Kleeb
4.25m
Hastings
14.
So
Kyle Gierhan
4.25m
Cloud County
15.
So
Drew McClellan
4.25m
Doane
16.
So
Ty Johnson
4.05m
Hastings
16.
Sr
Thomas Matik
4.05m
Concordia-Nebraska
18.
Fr
Julius Dickmander
4.05m
Doane
18.
So
Simon Brummond
4.05m
Concordia-Nebraska
20.
Jr
Austin Schafer
4.05m
Concordia-Nebraska
So
Jordan Chelle
NH
Doane
Jr
Zack Peterson
NH
Hastings
Sr
Michael Lucas
NH
Doane
Sr
Ryan Gross
NH
Concordia-Nebraska
Fr
Peyton Harsin
NH
Doane
So
Jared Pfeifer
NH
Cloud County
Jr
Kalvin Lankford
NH
Concordia-Nebraska
Fr
Austin Walton
NH
Cloud County
Fr
Jordan Sparks
NH
Doane
Fr
Tristen Winkel
NH
Cloud County
Long Jump
Varsity
- Finals
x
1.
So
Xavier Bridges
6.86m
Doane
2.
Sr
Scott Hild
6.84m
Doane
3.
Jr
Brady Metz
6.76m
Wayne State (NE) Col...
4.
So
Ramel Mason
6.54m
Cloud County
5.
Jr
Derek Bixenman
6.47m
Fort Hays State
6.
So
Hunter Garrison
6.31m
Midland
7.
Fr
Dakota Repass
6.29m
Hastings
8.
So
Chris Genovez
6.29m
Hastings
9.
So
Paul Hammes
6.26m
Concordia-Nebraska
10.
Jr
Brandin Fry
6.23m
York (NE)
11.
Fr
Tanner Mayberry
6.20m
Cloud County
12.
Fr
Mitch Marvin
6.17m
Doane
13.
Fr
Andrew Plunkett
6.16m
Hastings
14.
Fr
Trey Rongisch
6.14m
Midland
15.
Fr
Raymond Nellom
6.08m
Cloud County
16.
Fr
Taylor Beck
6.06m
Concordia-Nebraska
17.
So
Dalton Fellows
6.06m
Doane
18.
Sr
Cory Thorson
5.97m
Midland
19.
So
Chad Gross
5.95m
Cloud County
20.
Jr
Keshawn Sewell
5.95m
Fort Hays State
21.
Jr
Weston Riner
5.91m
Fort Hays State
22.
Sr
Michael Lucas
5.91m
Doane
23.
Sr
Shaquan Drayton
5.89m
Doane
24.
Sr
Thomas Matik
5.83m
Concordia-Nebraska
25.
Fr
Travis Kleeb
5.79m
Hastings
26.
Fr
Robson Yinambe
5.50m
Cloud County
Triple Jump
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Brady Metz
14.74m
Wayne State (NE) Col...
2.
So
Ramel Mason
14.48m
Cloud County
3.
Jr
Shingai Kusena
14.09m
Doane
4.
So
De'Andre Miller
13.95m
Doane
5.
So
Scott Johnson
13.53m
Concordia-Nebraska
6.
Fr
Henry Arnold
13.37m
Doane
7.
Fr
Trey Rongisch
12.87m
Midland
8.
Sr
AB Grijalva
12.83m
Doane
9.
So
Paul Hammes
12.68m
Concordia-Nebraska
10.
Fr
Matthew McCarthy
12.43m
Doane
11.
So
Dalton Fellows
12.42m
Doane
So
Heath Goertzen
FOUL
Bethel (KS)
So
Christopher Smith
FOUL
Doane
Fr
Tanner Mayberry
FOUL
Cloud County
Weight Throw
- 35lb
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Cody Boellstorff
20.25m
Concordia-Nebraska
2.
Sr
Chris Svoboda
19.23m
Doane
3.
Sr
Zachary Lurz
18.94m
Concordia-Nebraska
4.
Jr
Alex Wellington
18.93m
Hastings
5.
Jr
Grant Wickham
18.92m
Hastings
6.
Alex Bartholomew
18.30m
Unattached
7.
Sr
Philip Kreutzer
17.96m
Concordia-Nebraska
8.
Jr
Zach Brittain
17.41m
Doane
9.
Jr
Eli Dettmer
15.93m
Doane
10.
Fr
Jacob Cornelio
15.31m
Concordia-Nebraska
11.
Jr
Simon Rangel
15.29m
Doane
12.
Jr
TJ Dozier
15.28m
Fort Hays State
13.
Sr
Zane Petersen
14.77m
Hastings
14.
So
Philip Grothaus
14.65m
Concordia-Nebraska
15.
Fr
Logan Thurston
14.01m
Doane
16.
So
Bret Keeler
13.65m
Concordia-Nebraska
17.
Fr
Alec Grewe
13.34m
Concordia-Nebraska
18.
Jr
Nathan Elbert
13.20m
Concordia-Nebraska
19.
Fr
George Plantenga
13.11m
Concordia-Irvine
20.
Fr
Jacob Gaughan
11.47m
Fort Hays State
21.
Fr
Tyron Gruwell
11.17m
Cloud County
So
Rajindra Campbell
FOUL
Cloud County
So
Ryan Sanchez
FOUL
Concordia-Nebraska
So
Reid Kirlin
FOUL
Midland
So
Nathan Houser
FOUL
Midland
60 Meter Dash
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Kelly Wycoff
7.81a
Fort Hays State
2.
So
Shantinique Cunningham
7.83a
Hastings
3.
Jr
Amber Forbes
7.85a
Fort Hays State
4.
Sr
Rachel Bramhall
7.95a
Doane
5.
Fr
Alyssa Duval
7.98a
Doane
6.
Sr
Rashe Boynton
8.00a
Bethel (KS)
7.
Sr
Christine Beune
8.03a
Concordia-Nebraska
8.
Sr
Jordan Wietzki
8.03a
Doane
60 Meter Dash
Varsity
- Prelims
x
1.
Jr
Kelly Wycoff
7.82a
Fort Hays State
2.
Jr
Amber Forbes
7.90a
Fort Hays State
3.
So
Shantinique Cunningham
7.92a
Hastings
4.
Sr
Rachel Bramhall
8.01a
Doane
5.
Sr
Christine Beune
8.06a
Concordia-Nebraska
6.
Sr
Jordan Wietzki
8.08a
Doane
7.
Sr
Rashe Boynton
8.10a
Bethel (KS)
8.
Fr
Alyssa Duval
8.12a
Doane
9.
Jr
Anna Beune
8.19a
Concordia-Nebraska
10.
Fr
Reganne Markle
8.31a
Hastings
11.
Jr
Caitlin Peterson
8.35a
Doane
12.
Fr
Makeba Nash
8.36a
Cloud County
13.
Fr
Sharee Zombo
8.42a
Fort Hays State
14.
Fr
Kalie Horky
8.58a
Doane
14.
Fr
Haley Gottschalk
8.58a
Fort Hays State
16.
Fr
Erica Slagle
8.79a
Midland
17.
Fr
Marissa Haynes
8.88a
Doane
18.
Fr
Sophie Tonjes
9.08a
Doane
200 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Kelly Wycoff
25.34a
Fort Hays State
2.
Fr
Caitlyn Cotton
26.07a
Hastings
3.
Jr
Amber Forbes
26.12a
Fort Hays State
4.
Sr
Jordan Wietzki
26.34a
Doane
5.
Sr
Rashe Boynton
26.40a
Bethel (KS)
6.
Jr
Yamoudji Diarra
26.40a
Fort Hays State
7.
Sr
Christine Beune
26.81a
Concordia-Nebraska
8.
Fr
Alyssa Duval
26.88a
Doane
9.
Sr
April Faimon
27.29a
Hastings
10.
Fr
Peri Lange
27.63a
Fort Hays State
11.
Jr
Caitlin Peterson
27.84a
Doane
12.
Fr
Kalie Horky
27.94a
Doane
13.
So
Jamie Nikodym
28.02a
Concordia-Nebraska
14.
Fr
Makeba Nash
28.09a
Cloud County
15.
Fr
Haley Gottschalk
28.44a
Fort Hays State
16.
Jr
Caitlyn Wisecup
28.98a
Doane
17.
Fr
Erica Slagle
29.25a
Midland
18.
Jr
Megan Stuart
29.87a
Midland
19.
Fr
Sophie Tonjes
30.37a
Doane
400 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Yamoudji Diarra
1:00.52a
Fort Hays State
2.
Fr
Amanda Cook
1:00.86a
Doane
3.
Fr
Ashley Cook
1:01.04a
Doane
4.
Sr
Paxton Fiala
1:01.14a
Hastings
5.
Sr
Ali Johnson
1:01.97a
Hastings
6.
Fr
Peri Lange
1:02.15a
Fort Hays State
7.
So
Addison Woodward
1:02.51a
Doane
8.
Sr
Marielle Plunk
1:02.90a
Concordia-Nebraska
9.
Fr
Hannah Rohda
1:03.00a
York (NE)
10.
Fr
Camilla Lee
1:03.72a
Hastings
11.
So
Grace Belton
1:03.99a
Hastings
12.
Tori Beran
1:04.62a
Unattached
13.
Fr
Hailey Stigger
1:05.48a
York (NE)
14.
Jr
Megan Stuart
1:07.66a
Midland
600 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Kylee Smallfoot
1:37.13a
Midland
2.
Sr
Marti Vlasin
1:38.66a
Concordia-Nebraska
3.
So
DeLaney Lemkau
1:40.45a
Doane
4.
So
Courtney Nemechek
1:41.37a
Fort Hays State
5.
Jr
Alayna Daberkow
1:42.65a
Concordia-Nebraska
6.
So
Ashley Sands
1:44.76a
Concordia-Irvine
7.
Fr
Miranda Rathjen
1:45.15a
Concordia-Nebraska
8.
Sr
Brianna Hallmark
1:47.13a
Concordia-Nebraska
9.
So
Nicole Mundy
1:49.00a
Hastings
10.
Fr
Bailey Fassler
1:50.56a
Fort Hays State
11.
So
Ashlyn Parrish
1:56.08a
Cloud County
12.
Fr
Janice Garcia
2:04.98a
Hastings
800 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Sarah Kottwitz
2:20.60a
Doane
2.
Fr
Maily Wong
2:30.10a
Concordia-Irvine
3.
Fr
Jaci Parriott
2:32.75a
Doane
4.
Michaela Curran
2:33.76a
Unattached
5.
So
Jocelyn Macias
2:34.56a
Concordia-Irvine
6.
Sr
Kendall Gallegos
2:37.09a
Concordia-Irvine
7.
Fr
Madeleine Martinez
2:45.20a
York (NE)
8.
So
Emily Writebol
2:54.64a
Concordia-Nebraska
9.
Fr
Hillary Chaisson
2:56.43a
Doane
10.
Fr
Paige Borcherding
2:59.05a
Concordia-Nebraska
11.
Fr
Shelby Lee
3:02.53a
Hastings
12.
Fr
Mataia Hess
3:11.91a
York (NE)
13.
Fr
Liliana Barrientos
3:12.69a
Concordia-Nebraska
1000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Lauren Roberts
3:05.96a
Fort Hays State
2.
Sr
Logan Sieck
3:06.32a
Doane
3.
Sr
Tera McVicker
3:14.88a
Hastings
4.
So
Keagan Davis
3:19.40a
Fort Hays State
5.
Fr
Delainee Gordon
3:22.35a
Fort Hays State
6.
Fr
Makayla Mudloff
3:22.89a
Hastings
7.
Fr
Rebekah Hinrichs
3:27.58a
Concordia-Nebraska
1 Mile
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Lauren Roberts
5:15.50a
Fort Hays State
2.
Jr
Micki Krzesinski
5:18.47a
Fort Hays State
3.
So
Heidi Hennings
5:31.66a
Hastings
4.
Jr
Shelbi Hackbart
5:34.00a
Concordia-Nebraska
5.
So
Bethany Newton
5:34.59a
Concordia-Irvine
6.
Fr
Rebekah Hinrichs
5:35.88a
Concordia-Nebraska
7.
Fr
Anamauri Hernandez
5:35.90a
Concordia-Irvine
8.
So
Braska Patterson
5:40.19a
Midland
9.
Fr
Hannah Hopkins
5:41.13a
Concordia-Irvine
10.
Fr
Teresa Zortman
5:46.49a
Concordia-Irvine
11.
Jr
Rachel Pavelka
5:48.80a
Midland
12.
Fr
Paige Thelen
6:08.34a
Midland
13.
So
Emily Writebol
6:12.41a
Concordia-Nebraska
14.
Fr
Victoria Bitz
6:18.12a
Midland
15.
Fr
Paige Borcherding
6:30.15a
Concordia-Nebraska
16.
Fr
Liliana Barrientos
7:04.42a
Concordia-Nebraska
3000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Shea Bonine
10:45.54a
Fort Hays State
2.
Jr
Emily Sievert
10:51.92a
Concordia-Nebraska
3.
Fr
Maily Wong
10:52.73a
Concordia-Irvine
4.
So
Yessenia Gonzales
10:53.24a
Fort Hays State
5.
So
Lisa Penner
10:56.79a
Fort Hays State
6.
So
Taylor Grove
10:58.77a
Concordia-Nebraska
7.
Fr
Ashlynn Baker
11:08.40a
Doane
8.
Jr
Shelbi Hackbart
11:08.91a
Concordia-Nebraska
9.
Fr
Anamauri Hernandez
11:23.05a
Concordia-Irvine
10.
Fr
Teresa Zortman
11:36.09a
Concordia-Irvine
11.
So
Bethany Newton
11:36.44a
Concordia-Irvine
12.
So
Jacy Johnston
11:41.04a
Concordia-Nebraska
13.
Fr
Hannah Hopkins
11:43.91a
Concordia-Irvine
14.
Sr
Kendall Gallegos
11:46.45a
Concordia-Irvine
15.
Fr
Thandeka Manzana
12:04.16a
Cloud County
16.
So
Camila Faundez
12:47.52a
Cloud County
17.
Fr
Emily Wetzel
12:51.92a
Concordia-Nebraska
5000 Meters
Varsity
- Finals
x
1.
Jr
Maddy Smith
19:40.58a
Hastings
2.
Fr
Sam Crossett
19:41.01a
Hastings
3.
Sr
Madeline Boehlke
20:21.64a
Hastings
4.
So
Emma Frerichs
20:24.33a
Doane
5.
Fr
Tessa Durnell
20:45.26a
Fort Hays State
6.
Fr
Erin Lindeman
20:49.66a
Concordia-Nebraska
7.
So
Bethany Montoya
23:39.99a
Bethel (KS)
60m Hurdles
- 33"
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Rachel Bramhall
8.86a
Doane
2.
Fr
Olivia Berks
8.92a
Hastings
3.
Sr
Jordan Wietzki
9.11a
Doane
4.
So
Jamie Nikodym
9.60a
Concordia-Nebraska
5.
Sr
April Faimon
9.64a
Hastings
6.
Jr
Caitlin Peterson
9.69a
Doane
7.
So
Ashlyn Parrish
9.75a
Cloud County
8.
Fr
Amanda Cook
10.28a
Doane
60m Hurdles
- 33"
Varsity
- Prelims
x
1.
Fr
Olivia Berks
8.99a
Hastings
2.
Sr
Rachel Bramhall
9.15a
Doane
3.
Sr
Jordan Wietzki
9.21a
Doane
4.
Fr
Amanda Cook
9.46a
Doane
5.
Jr
Caitlin Peterson
9.61a
Doane
6.
Sr
April Faimon
9.68a
Hastings
7.
So
Ashlyn Parrish
9.68a
Cloud County
8.
So
Jamie Nikodym
9.72a
Concordia-Nebraska
9.
So
Maitlyn Thomsen
9.83a
Doane
10.
Fr
Ashley Cook
9.85a
Doane
11.
Jr
Caitlyn Wisecup
9.89a
Doane
12.
Fr
Jessica Deterding
10.06a
Concordia-Nebraska
13.
Fr
Miranda Unverferth
10.07a
Concordia-Nebraska
14.
Jr
Anna Beune
10.17a
Concordia-Nebraska
15.
Jr
Alayna Daberkow
10.21a
Concordia-Nebraska
16.
Fr
Hannah Allfree
10.57a
Doane
17.
Fr
MaKenna Price
10.71a
Bethel (KS)
18.
Fr
Kara Rieth
11.01a
Cloud County
19.
So
McKayla Besel
11.07a
Concordia-Nebraska
4x400 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
3:59.92a
Fort Hays State
2.
Relay Team
4:04.51a
Doane
3.
Relay Team
4:04.68a
Hastings
4.
Relay Team
4:05.97a
Concordia-Nebraska
5.
Relay Team
4:18.39a
Concordia-Nebraska
6.
Relay Team
4:32.42a
Concordia-Irvine
4x800 Relay
Varsity
- Finals
x
1.
Relay Team
9:52.75a
Hastings
2.
Relay Team
10:12.90a
Concordia-Irvine
Shot Put
- 4kg
Varsity
- Finals
x
1.
Fr
Adrianna Shaw
14.33m
Concordia-Nebraska
2.
Sr
Kali Robb
14.13m
Concordia-Nebraska
3.
So
Samantha Liermann
13.79m
Concordia-Nebraska
4.
So
Sarah Stafford
13.60m
Concordia-Irvine
5.
Jr
Sara Olsen
13.38m
Hastings
6.
Fr
Kate Grint
13.19m
Doane
7.
Sr
Teeka Thompson
13.14m
Hastings
8.
So
Jasmine Eickhoff
12.94m
Concordia-Nebraska
9.
Jr
Nicole Ramaekers
12.68m
Hastings
10.
So
Jacy Embray
12.66m
Concordia-Nebraska
11.
So
Johanna Ragland
12.65m
Concordia-Nebraska
12.
Jr
Courtney Geiger
12.31m
Fort Hays State
13.
Jr
Baja Robinson
12.13m
Fort Hays State
14.
So
Maddie Elder
12.06m
Doane
15.
Fr
Abby Stogdill
11.94m
Midland
16.
Fr
Gabbreil Harris
11.85m
Cloud County
17.
Fr
Jasmine Lewis
11.81m
Doane
18.
Fr
Julia Wagner
11.35m
Fort Hays State
19.
Fr
Bethany Shaw
11.33m
Concordia-Nebraska
20.
Fr
Brooke Lenox
10.30m
Fort Hays State
21.
Fr
Alana Budke
10.11m
Cloud County
22.
Fr
Molly Little
9.76m
York (NE)
Fr
Avery Blahauvietz
FOUL
Midland
So
Keely Parish
FOUL
Hastings
So
McKenzie Mustion
FOUL
Midland
Fr
Olivia Wright
FOUL
Cloud County
High Jump
Varsity
- Finals
x
1.
So
Claire Sintek
1.65m
Doane
2.
Fr
Alexis Dale
1.65m
Doane
3.
So
Shay Brown
1.60m
Doane
3.
So
Savanna Rosenbaum
1.60m
Hastings
5.
So
Shelby Roth
1.55m
Wayne State (NE) Col...
6.
Fr
Haley Jones
1.55m
Fort Hays State
7.
So
Payton Coon
1.45m
Midland
So
Maitlyn Thomsen
NH
Doane
Fr
Hannah Allfree
NH
Doane
Pole Vault
Varsity
- Finals
x
1.
McKenzie Gravo
3.88m
Unattached
2.
So
Allison Brooks
3.78m
Concordia-Nebraska
3.
Jr
Selam Ball
3.48m
Fort Hays State
4.
Jr
Andrea Anderson
3.33m
Concordia-Nebraska
4.
Sr
Macy Jones
3.33m
Doane
4.
So
Maegan Hiatt
3.33m
Doane
7.
Fr
Courtney Schindler
3.33m
Doane
8.
Fr
Tristen Mosier
3.18m
Concordia-Nebraska
9.
Fr
Kaitlyn Mahnke
3.03m
Doane
10.
Fr
Katie Drake
2.83m
Doane
11.
So
Heidi Hennings
2.83m
Hastings
Fr
Tiffany Hill
NH
Doane
Fr
Casandra Eberth
NH
Concordia-Nebraska
Jr
Laramie Leakey
NH
Fort Hays State
So
Ashley Scherer
NH
Doane
Fr
Halie Turner
NH
Cloud County
Long Jump
Varsity
- Finals
x
1.
So
Shantinique Cunningham
5.36m
Hastings
2.
Jr
Ashley Dugan
5.30m
York (NE)
3.
Jr
Jill Schroeder
5.16m
Concordia-Nebraska
4.
So
Kaitlin Bradley
5.09m
Doane
5.
McKenzie Gravo
5.06m
Unattached
6.
Jr
Anna Beune
5.01m
Concordia-Nebraska
7.
So
Leah Larson
4.98m
Concordia-Nebraska
8.
So
Tami Myers
4.89m
Doane
9.
So
Maitlyn Thomsen
4.84m
Doane
9.
Fr
Alana Budke
4.84m
Cloud County
11.
So
Jasey Hartman
4.78m
Doane
12.
Sr
April Faimon
4.68m
Hastings
12.
So
Kennedy Crowder
4.68m
York (NE)
14.
Fr
Riana Noelle
4.64m
Wayne State (NE) Col...
15.
Fr
Kara Rieth
4.58m
Cloud County
16.
Fr
Hannah Allfree
4.52m
Doane
17.
Fr
Marissa Haynes
4.45m
Doane
18.
So
McKayla Besel
3.91m
Concordia-Nebraska
Triple Jump
Varsity
- Finals
x
1.
So
Jaysa Hoins
11.41m
Doane
2.
So
Shantinique Cunningham
11.03m
Hastings
3.
Fr
Jessica Deterding
11.00m
Concordia-Nebraska
4.
So
Allie Frisbie
10.90m
Fort Hays State
5.
Fr
Makeba Nash
10.76m
Cloud County
6.
So
Leah Larson
10.59m
Concordia-Nebraska
7.
Fr
Riana Noelle
10.58m
Wayne State (NE) Col...
8.
Fr
Mariah Hammersmith
10.44m
Fort Hays State
9.
So
Jasey Hartman
10.29m
Doane
10.
Jr
Jill Schroeder
10.26m
Concordia-Nebraska
11.
Fr
Alyssa Duval
10.24m
Doane
12.
Fr
Reganne Markle
10.20m
Hastings
13.
So
Tami Myers
10.10m
Doane
14.
So
Jordan Graviette
9.84m
Hastings
15.
So
Kennedy Crowder
9.49m
York (NE)
Weight Throw
- 20lb
Varsity
- Finals
x
1.
Sr
Kali Robb
18.08m
Concordia-Nebraska
2.
Jr
Sara Olsen
17.46m
Hastings
3.
So
Sarah Stafford
16.60m
Concordia-Irvine
4.
Jr
Nicole Ramaekers
16.50m
Hastings
5.
Sr
Sydney Meyer
16.49m
Concordia-Nebraska
6.
Fr
Gabbreil Harris
16.48m
Cloud County
7.
Sr
Teeka Thompson
16.20m
Hastings
8.
Sr
Katricia Svoboda
15.94m
Concordia-Nebraska
9.
So
Samantha Liermann
15.60m
Concordia-Nebraska
10.
So
Keely Parish
15.03m
Hastings
11.
Fr
Kate Grint
14.77m
Doane
12.
So
Mary Ware
14.75m
Hastings
13.
Jr
Baja Robinson
14.43m
Fort Hays State
14.
So
Carley Skopera
14.31m
Concordia-Nebraska
15.
So
Johanna Ragland
14.03m
Concordia-Nebraska
16.
Sr
Jami Hillman
13.82m
Doane
17.
Fr
Jasmine Lewis
13.34m
Doane
18.
Sr
Allison Wiebe
13.32m
Concordia-Nebraska
19.
Fr
Mariah Huneke
13.01m
Concordia-Nebraska
20.
Fr
Amy Migl
12.93m
Concordia-Nebraska
21.
Sr
Melissa Shadoin
12.86m
Doane
22.
Fr
Bethany Shaw
12.48m
Concordia-Nebraska
23.
So
Dominique Stein
12.28m
Concordia-Irvine
24.
So
Jacy Embray
12.16m
Concordia-Nebraska
25.
Fr
Olivia Wright
11.79m
Cloud County
26.
Jr
Morgan Eggert
11.66m
Concordia-Nebraska
27.
Jr
Jan Steinbrueck
11.35m
Concordia-Nebraska
28.
Fr
Alexis Budke
11.33m
Cloud County
29.
Fr
Abby Stogdill
10.42m
Midland
30.
Fr
Brooke Lenox
10.41m
Fort Hays State
Fr
Adrianna Shaw
FOUL
Concordia-Nebraska
Fr
Avery Blahauvietz
FOUL
Midland
Like
·
Comment
·
Share
·
E-mail
·
6340 views
Post to:
Post as:
Post
0 shares:
Concordia Indoor Invitational
,
ResultsCentral
,
Shane
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Concordia Indoor Invitational
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2020
1
1
2019
1
1
2018
1
1
2017
1
1
2016
1
1
2015
1
2
Show 3 more
Hashtags
#concordia
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!